U organizaciji Privredne/Gospodarske komore Federacije BiH i konsultantske kompanije nLogic Advisory, održana je dvodnevna konferencija „OTPAD-RESURS za razvoj cirkularne ekonomije u BiH“, 07. i 08. decembra 2023. godine u Hotelu Ibis u Sarajevu.
Paneli, diskusije i prezentacije pratile su dvodnevni događaj, a rezultirarali su identifikacijom ključnih smjernica za unapređenje upravljanja otpadom i stvaranje održive budućnosti Bosne i Hercegovine.
Potpisivanjem Sofijske deklaracije, BiH se obavezala na postizanje klimatske neutralnosti do 2050. godine, te prihvatila stavke razvoja i saradnje koje uključuju cirkularnu ekonomiju kao način integracije BiH u industrijske lance EU. Cirkularna ekonomija je potpuna transformacija ustaljenih linearnih modela poslovanja, te zahtjeva promjene duž čitavih lanaca proizvodnje, snabdijevanja i potrošnje kako bi bila efektivno sprovedena. Iako je cirkularna tranzicija kompleksan proces, isti je vrijedan provedbe zbog niza benefita koje sa sobom nosi u pogledu ekonomske i ekološke održivosti poslovanja, redukciji otpada i GHG emisija, zdravstvenih koristi, ekonomskog rasta i stvaranja novih zelenih radnih mjesta. Osnovni preduslov za tranziciju ka cirkularnoj ekonomiji u BIH je unaprijeđenje upravljanja otpadom, s obzirom da trenutno vrijedni resursi završavaju na deponijama, a njihovo vrijednovanje i iskorištavanje donosi korist i komunalnim preduzećima, potrošačima i ekonomiji.
Panelisti u tokom panela „Otpad i cirkularna ekonomija“, diskutovali su o mogućnostima finansiranja, o trenutnom stanju i budućim aktivnostima u implementaciji cirkularnih poslovnih modela, optimizaciji korištenja resursa u proizvodnim industrijama, izvlačenju vrijednosti iz tokova otpada i mijenjanju ponašanja proizvođača i potrošača prema cirkularnim praksama. Učesnici panela bili su: Almir Bajtarević, Heidelberg Materials u BiH; Jasminka Bjelavac, Heinrich Böll Stiftung Sarajevo; Zlatko Šoljar, ConsultAre; i Ajla Imamović, nLogic Advisory. Moderator ovog stručnog panela bio je Hamdija Mujezin, CEO Remote d.o.o.
Nakon zanimljivog razgovora svih učesnika, doneseni su sljedeći zaključci:
- Pratiti dobre prakse iz regije u djelovanju po pitanju biotpada, te podstaknuti kompostiranje i proizvodnju energije iz biogasa;
- Ojačati ulogu Informacionog Sistema za upravljanje otpadom u FBiH, te koristiti date podatke kao osnovu za planiranje;
- Povećati transparentnost i dostupnost podataka i strateških dokumenata javnosti, kako bi se osigurala podrška građana i aktivno uključenje u daljem radu;
- Integrirati koncepte cirkularne ekonomije u poslovne procese kompanija, te podstaknuti industrijsku simbiozu;
- Uspostaviti sistem podsticaja i kazne za generisanje i upravljanje otpadom;
- Mobilizirati dodatna sredstva podrške za cirkularnu tranziciju u komunalnim i privatnim preduzećima, kao i
- primjeniti triple helix approach u razvoju i implementaciji strateških, akcionih dokumenata i projekata čime će se osigurati zajednički napredak ka cirkularnoj budućnosti.
Recent Comments